Místo k životu. Chráněné bydlení Domova Daliborka v Prostějově
Charita Prostějov provozuje pobytovou službu chráněného bydlení pro osoby s lehkým či středně těžkým mentálním postižením v kombinaci s tělesným hendikepem. Do služby jsou přijímány rovněž dospělé osoby se zdravotním postižením společně se svými rodiči, kteří již vzhledem ke svému věku nejsou schopni zajistit svým dětem odpovídající péči. Jedná se o jedinou službu chráněného bydlení v České republice, která přijímá hendikepované jedince společně s pečujícím rodičem seniorem.
„Potřebujete pomoc s péčí o své dospělé dítě se zdravotním postižením? U nás můžete zůstat spolu s ním…"
Domov Daliborka. Paní Jiřina
Chráněné bydlení Charity Prostějov je koncipováno do bytů, klienti žijí samostatně, každý má své vlastní soukromí... V podkroví Daliborky se nachází byt paní Jiřiny, prosluněný, útulně zařízený, s malou kuchyňkou a vlastní koupelnou. „Paní Jiřinka byla od malička po prodělané dětské mozkové obrně zcela odkázaná na maminku. Po smrti maminky se nám ozvala její kamarádka. Upozorňovala, že paní Jiřina nemůže samostatně chodit, často padá, má hodně úrazů. První, o co jsme se snažili, bylo naučit ji chůzi s oporou za pomoci zábradlí. Nejprve se naučila chodit po bytě, pak do jídelny. Později jsme přidali trasu po zahradě s chodítkem, které jsme jí zajistili. Postupně jsme posouvali hranice a dnes zvládne paní Jiřina s chodítkem i cestu do města,“ vypráví vedoucí služby Soňa Matulová.
Pro rodiče s dospělými dětmi
V domově je několik jednopokojových a vícepokojových bytových jednotek. Vícepokojové byty jsou určeny především pro bydlení rodičů s dětmi. „Mezi hlavní důvody, proč k nám do chráněného bydlení klienti přicházejí, patří situace, kdy rodiče s přibývajícím věkem pociťují, že již plně nezvládají péči o své dítě a zároveň mají obavu, co bude s dětmi, pokud se s nimi něco stane. Při práci s rodiči se zaměřujeme na jejich podporu v oblasti trávení volného času, na návrat k činnostem a aktivitám, které museli kvůli péči o své dítě omezit či se jich úplně vzdát,“ vysvětluje sociální pracovnice.
Péče nejen o tělo, ale i o duši
Součástí charitní činnosti je i duchovní péče o klienta. V centru zájmu stojí člověk jako bytost hledající smysl, člověk toužící po lásce a přijetí. „Když přijímáme klienty, mluvíme i o duchovní podpoře, snažíme se, aby v každodenní péči bylo něco navíc, a klienti to vnímají,“ vysvětluje Soňa Matulová. Přímo v domově se nachází kaple, kde se konají pravidelné mše pro klienty i širokou veřejnost. Velkou duchovní oporou v domově je i pastorační asistent.
Sourozenci Jarda a Edita s maminkou
Paní Stanislava se s dětmi ve věku 52 a 42 let nastěhovala z jižních Čech. Do cílové skupiny patří dcera se středním těžkým mentálním a zdravotním hendikepem. Syn již pro těžké postižení do cílové skupiny nenáleží, avšak sourozence nebylo možné rozdělit. Dcera komunikuje pouze neverbálně a je upoutána na invalidní vozík. „Edita je velmi šikovná, maluje obrázky, plete přívěšky na klíče, uvažujeme i o zařazení do denního stacionáře,“ sděluje sociální pracovnice. Paní Stanislava s dětmi odjíždí každoročně na celé prázdniny do Jižních Čech, kde se setkávají s širší rodinou. „Snažíme se podporovat klienty v udržování rodinných vazeb, tak jak byli zvyklí před svým příchodem do našeho zařízení,“ přibližuje Soňa Matulová život v domově. Paní Stanislava se usmívá a dodává: „Teď to máme konečně vyřešené, jsme spokojení. Jsou tu na nás všichni moc hodní.“
Charitní pracovníci Domova Daliborka vystoupili v pořadu Ve středu na TV Noe. Záznam včetně dalších informací naleznete na: http://www.prostejov.charita.cz/
V Arcidiecézi olomoucké poskytuje službu chráněného bydlení osobám s mentálním a tělesným handicapem rovněž Oblastní Charita Vyškov a Oblastní charita Uherské Hradiště.
Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc