Charita pomáhá rodinám s dětmi v tísni
Rodinám s dětmi, u kterých je ohrožen vývoj v důsledku dlouhodobé nepříznivé sociální situace, nebo těm, které bydlí v nevyhovujících podmínkách, trpí z důvodu nezaměstnanosti či nízkého vzdělání, poskytují pracovníci charitních služeb v rámci krizové pomoci a dalších sociálně aktivizačních služeb po celém území olomoucké arcidiecéze odbornou podporu a pomoc. Jednou z nich je i Charita Olomouc, která se ve středisku Khamoro a středisku sv. Kryštofa věnuje rodinám s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí...
Školička KHAMORO Charity Olomouc se zaměřuje na předškolní přípravu dětí z rodin, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Funguje na principu hlubší spolupráce s rodinami. Děti mají individuální plán, jednou za tři měsíce probíhá společná konzultace s rodiči o vývoji dítěte a o tom, na co je třeba se zaměřit v rámci výchovy a vzdělávání.
Malý Honzík navštěvoval školičku od 3 do 7 let. Byl hravý a spontánní, a když šel k prvnímu zápisu, nepřijali ho z důvodu špatné koncentrace. „Honzík k nám docházel pravidelně, s maminkou jsme společně pracovali na tom, jak zvládat návaly hyperaktivity. Rodinu jsme podpořili všemi způsoby včetně návštěv sociální pracovnice přímo v rodině. Maminka s chlapcem intenzívně pracovali a za rok byl přijat na jednu z vyhlášených základních škol v Olomouci jako první romské dítě. Na konci školního roku měl Honzík samé jedničky,“ líčí zkušenost z praxe vedoucí střediska Khamoro Adéla Adámková.
Školička je nejen pro děti z rodin, kterým hrozí sociální vyloučení, ale i pro děti, které se nepodařilo zařadit do běžné školky. „U nás je to vlastně taková nácviková školička. Když si rodiče zvyknou na pravidelný režim a na to, jaké povinnosti musí pomoci dítěti zvládnout, je naším cílem dát dítě do běžné školky,“ pokračuje charitní pracovnice.
Pomoc v terénu
Na školičku navazuje plynule služba AMARO KHAMORO. Pracovníci zařízení dochází přímo do rodin a věnují se aktuálním potřebám. Kromě výpomoci s předškolní a školní přípravou dětí se jedná o podporu v sociální oblasti, například při hledání kvalitnějšího bydlení, pomoc se svěřením dítěte do péče, s vyřízením sociálních dávek či pomoc při vyřízení odkladu školní docházky a další. „V rodinách se často setkáváme se závažnými závislostmi, jako je alkoholismus, hráčství, nebo s domácím násilím. Pracovníci jsou odborně proškoleni, aby dokázali poskytnout psychologickou první pomoc,“ dodává vedoucí střediska Adámková.
Akutní situace řeší krizové centrum
KRIZOVÉ CENTRUM Charity Olomouc poskytuje své služby v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Jedná se o službu, která řeší akutní situace jak rodin s dětmi, tak jednotlivců.Mohou to být různé nenadálé situace, například ztráta bydlení z důvodu exekuce či náhlé mimořádné události.
„Může se například jednat o vyhoření domu, což se nám už několikrát stalo, ale často jde i o rodinu, která se potýká s domácím násilím. Pobyt poskytujeme na dobu 10 dnů, během nichž se buď zmobilizuje širší rodina, nebo se najde náhradní řešení, jako je bydlení v podnájmu, popřípadě se řeší azylový dům pro matky s dětmi. Zajímavé je, že u Romů funguje mnohem víc rodinná sounáležitost než u většinové společnosti. V mnoha případech se zmobilizuje velká rodina, která si své blízké vezme k sobě. U majoritní společnosti mám zkušenost, že rodina nebo přátelé často dávají ruce pryč a mají spoustu výmluv, proč to nejde,“ popisuje situaci pracovnice Charity Adámková.
Krizové centrum spolupracuje s integrovaným záchranným systémem Olomouckého kraje. Klienty jsou převážně občané Olomouce a Olomouckého kraje, příležitostně se na Charitu obrátí i cizinci. „Posláním našich služeb je především umět rychle reagovat na požadavky lidí v akutní krizi a při mimořádných událostech,“ dodává vedoucí Krizového centra Jana Haasová.