Lektorka přiblížila psychologickou první  pomoc při zásahu. A nejen to

Foto: Archiv Arcidiecézní charity Olomouc

Luhačovice – Umět se správně zeptat, pozorovat, a pak umět uklidnit, pomoci… A jak na to? Zvlášť, když se ocitneme uprostřed povodně nebo při vážné dopravní nehodě… To a mnohem víc přiblížila pracovníkům Charit Arcidiecéze olomoucké psycholožka Hasičského záchranné sboru Zlínského kraje Soňa Pančochová. Při školení v Luhačovicích ve dnech 30. listopadu – 1. prosince je zasvětila do základů psychologické první  pomoci...

Autonehoda, požár, povodeň, vichřice, úmrtí,… Mimořádná událost se stává náhle a lidé na ni nejsou připraveni. Jak si v takové situaci poradit, o tom mají nyní představu charitní pracovníci, kteří se vydali do Luhačovic na dvoudenní kurz. Zkušená psycholožka Soňa Pančochová, která vyjíždí s hasiči ke komplikovaným zásahům už dlouhých 15 let, vedla kurz také prostřednictvím diskuse. Zpestřovala jej prezentací, videoukázkami modelových situací i praktickými ukázkami - předvedla např. pomocí jakých pohybů oběť mimořádné události zklidnit atd.

Jste v krizové situaci? Důležité je dýchání

V krizových situacích je podle Soni Pančochové důležité správně dýchat. I nedostatek kyslíku totiž vzbuzuje u lidí úzkost. „Když má člověk zasažený mimořádnou událostí problémy s dýcháním, začneme sami viditelně pomalu dýchat a řekneme mu, aby zkusil dýchat klidně, naladil se na náš dech,“ líčila psycholožka. Podle ní také některým lidem pomáhá, když mají přes ramena deku, kabát nebo bundu. „Když se máme do čeho schoulit, zabalit, vzniká tak pocit bezpečí,“ dodala.  

V kurzu nastínila Soňa Pančochová i to, jak vést s obětí dialog, tím ji lépe poznat, zjistit v jakém je stavu a potom jí účinně pomoci. Zdůraznila, že je důležité, aby o sebe pečovali i ti lidé, kteří při krizových událostech pomáhají.

K jednotlivým tématům Soňa Pančochová uvedla i konkrétní příklady z praxe. Účastníci kurzu některé případy analyzovali, pokoušeli se sami najít řešení…

Husí kůže znamená snahu ochránit se

Jak moc se přiblížit k druhému. A začínáme...Kurz okořenily i zajímavosti. Přítomní se třeba dozvěděli, jak se projevuje lidské tělo, když je v napětí. „Víte, co znamená husí kůže? Je to podobné jako u zvířat, ty naježí srst, aby se dělala větší před predátory. Je to i ochrana proti kousnutí, proti zimě,“ pousmála se Soňa Pančochová.

Mnozí Chariťáci odjížděli z kurzu se slovy: „Cítím víc jistoty.“ „Mám teď víc informací.“ „Byla to pro mě i sebereflexe.“ „Vím teď, jak některé věci odhadnout, jak předejít problémům“… A všichni byli spokojení.

Děkujeme za vynikající zázemí a za zajímavý a velmi užitečný kurz od expertky, jejíž rady je možné využít nejen při mimořádné události, ale i přímo ve službách Charity nebo v soukromém životě.

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 905 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku