ACHO posílá další ukrajinskou dívku na studia. Prchla před válkou
Každý rok může studovat na Ukrajině přes deset mladých mužů a žen. Díky Studijnímu fondu Arcidiecézní charity Olomouc. Mezi podporované studenty nyní přibyla i Anna. Prchla z východu země, kde se válčí...
Anna žila v Luhanské oblasti přímo uprostřed bojů. Válka nakonec ji i její matku vyhnala daleko od domova. „Obě ženy se přestěhovaly loni v srpnu do Kolomyjy - města, které leží v klidnější části Ukrajiny. Anně se ještě před tím podařilo ukončit první ročník pedagogické univerzity, nemohla ale pokračovat dál, protože je v současnosti bez peněz. Proto jsme ji zařadili do našeho Studijního fondu," uvedl P. Rostislav Strojvus z Arcidiecézní charity Olomouc. Podle něj tak Anna nastoupí již tento školní rok na Prikarpatskou univerzitu ve městě Ivano - Frankivsk. Bude jedna z víc jak deseti mladých Ukrajinců a Ukrajinek, které Arcidiecézní charita Olomouc finančně podporuje.
Podle Strojvuse znamená vzdělání pro Ukrajince lepší budoucnost. Mezi podporovanými tak bývají i bývalí svěřenci dětských domovů. „Klademe důraz na vzdělání, protože vzdělaní lidé najdou snadněji práci a vyhnou se pak kriminální činnosti. K té se bohužel často uchylují děti ze státních dětských domovů," upozornil.
Každá ukrajinská univerzita či vyšší odborná škola má svá pravidla. „Někteří studenti tak utratí příspěvek za koleje a knížky. Jiní jím hradí dopravu do školy a zpět domů nebo školné," nastínil Strojvus. Charita podporuje studenty do té doby, než si najdou brigádu a sami si peníze vydělají. Podle Strojvuse jsou někteří soběstační už po prvním roce studia. „Zcela bez práce a na naší podpoře bývají studenti maximálně tři roky. Poté, co je z fondu vyřadíme, vezmeme místo nich potřebnější," dodal.
Jeden student obdrží na rok 400 eur, což je v těchto dnech necelých 11 000 korun.
Na studia může mladým Ukrajincům přispět také veřejnost. Stačí poslat finanční příspěvek na konto Studijního fondu: 4030207/ 0100, variabilní symbol je 007.
Karolína Opatřilová, ACHO