Bortnyky

VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=-Nu39tnrrF4

Arcidiecézní charita Olomouc ("ACHO") podporuje Dětský domov pro chlapce, vedený  komunitou Miles Jesu, již od roku 2004. V domově žije 24 dětí z blízkého i širokého okolí. Chlapci, kteří zde žijí, mají pohnutou minulost, jejich dětství lze těžko nazvat normálním, většina pochází z rozvrácených rodin, někteří prožili část života na ulici. Pro chod dětského domova je důležité hospodářství, které jim přináší finanční zajištění. Kromě přímé finanční pomoci se podařilo dokončit opravu budovy domova a vybudovat systém topení.

V roce 2007 ACHO poskytla domovu částku 2000 USD na provozní náklady, poskytla domovu osobní počítače pro výuku dětí, darovala ošacení firmy OP Prostějov a vybavila domov sportovními potřebami. Do pomoci domovu se zapojila i Arcidiecézní charitou Olomouc vyslaná dobrovolnice, která pomáhala s programem pro děti a se zajištěním sanitárně-hygienických podmínek domova.

V roce 2008 ACHO podporuje projekt volnočasových aktivit skrze výstavbu sportovního hřiště v areálu domova. Zároveň pomáhá ve finanční a materiální podpoře.

Historie Domova

Řád Miles Jesu byl založen v roce 1964 v USA španělským knězem Alphonsem Mariou Duranem. Hlavním posláním řádu je být a žít ve světě mezi lidmi a svým životem jim být příkladem a vést je k  Bohu. Členové řádu pracují v různých profesích, žijí v komunitě a nosí civilní oděv. Nyní sídlí v Římě, v Itálii.

Řád Miles Jesu (MJ) začal působit na Ukrajině v roce 1990, kdy do Lvova přijeli dva američtí kněží, P. Thomas a P. Steve. Zpočátku žili v pronajatém bytě a pracovali pro lvovské biskupství. V roce 1991 administrativa Bortnik nabídla řádu dům a přilehlý pozemek na okraji obce k jejich plánovaným misijním aktivitám. V roce 1992 církev získala od státu zpět majetek ve Lvově, Vysokij Zamok, který následně darovala řádu. S konečnou platností se po rekonstrukci sídlo řádu Miles Jesu přesunulo do Lvova.

V Bortnikách však přesto řád zůstal – začal zde budovat místo pro opuštěné chlapce z okolí, dětský domov. V roce 1998 Bortniky přivítaly první dva chlapce, bratry z Červenohradu. Měli sedm sourozenců, otce alkoholika a těžký život. Do Bortnik je přivedly řádové sestry, a tak začal v praxi fungovat dětský domov. Postupně se zaplňoval dalšími chlapci, až na současný stav 24 hochů. Nacházejí se zde děti z blízkého i širokého okolí, dva chlapci jsou dokonce až z Ivanofrankovské oblasti. Do Bortnik se dostávají různými cestami, nejvíce jich bylo přijato na žádost státních úřadů. V roce 2004 získal domov registraci po prověření místními úřady, hygieniky i policií.

Chlapci, kteří zde žijí, mívají velmi pohnutou minulost, jejich dětství lze těžko nazvat normálním. Potřebují mnoho pozornosti a lásky, a přitom pevný a spravedlivý řád, který pomáhá zakotvit dítě ve společenství ostatních. Samozřejmostí je pravidelná školní docházka, neboť vzdělání je pro tyto děti jednou z nejdůležitějších věcí pro jejich formování a budoucí život. V minulosti chlapci navštěvovali vesnickou školu, pro některé, kteří zanedbali část školní docházky, bylo problémem pokračovat ve studiu. Od září minulého roku mají chlapci svoji „vlastní“ školu, splňující standardy ukrajinského školství, kde se jim učitelé věnují individuálně.

Pro chod dětského domova je důležité hospodářství. Komunita má k dispozici 15 hektarů půdy, na kterých pěstuje pohanku, pšenici, brambory, mrkev, česnek atd. Díky traktoru, darovaného českou charitou, a kombajnu obhospodařuje tato pole a získává produkty pro svou existenci. Za vypěstovanou pšenici získává domov z nedalekého města bezplatně chléb, stejně tak je tomu i s cukrem. Vlastní také tři krávy, které dávají dětem čerstvé mléko. To, co domov nespotřebuje, prodává místním lidem a z výnosů financuje běžný chod domova.

Do práce se zapojuje celá komunita, včetně dospělých. Někdo pase krávy, někdo pomáhá na poli, služby jsou rozděleny i v kuchyni. Celý domov funguje více jako rodina než jako zařízení či ústav. Je zaměřen na rozvíjení schopností dětí, jejich motivaci, učí je žít ve společenství, vážit si druhých, starších a  pěstovat v nich správné návyky.

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 905 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku