Nový předseda Caritas Internationalis

Generální shromáždění Caritas Internationalis, které ve dnech 12. – 17. 5. 2015 zasedalo v Římě, zvolilo nového předsedu této konfederace národních Charit. Stává se jím filipínský kardinál Luis Antonio Tagle. Padesáti osmiletý arcibiskup Manily získal 91 hlasů ze 133 hlasujících. Bude prvním předsedou Caritas Internationalis, pocházejícím z Asie.

Zasedání zahájil papež František, který ve své homilii řekl: Čtení ze Skutků apoštolů (16, 22-34) prezentuje poněkud neobvyklou postavu. Je to žalářník z města Filip, kde byli Pavel a Sila uvězněni v důsledku nepokojů lidu, který se sběhl proti nim. Soudní úředníci je nejprve nechali zbít pruty, potom uvěznili a nařídili žalářníkovi, aby je dobře hlídal. Proto tu noc, kdy nastalo zemětřesení a všechny dveře zůstaly dokořán, se onen muž vyděsil natolik, že si chtěl vzít život. Pavel jej však zadržel, a on, plný úžasu a celý rozechvělý, na kolenou žádal o spásu. Vyprávění dále podává, jak onen muž hned poté rozhodně vykročil na cestu víry a spásy: společně se svojí rodinou přijal Pánovo slovo, vymyl Pavlovi a Silovi jejich krvavé rány, spolu s rodinou přijal křest, vzal Pavla a Silu k sobě domů, a plný radosti jim prostřel stůl a dal najíst.
Takový je průběh cesty víry. Zvěstované a přijaté evangelium jej přimělo, aby omyl nohy a rány trpících a prostřel pro ně stůl. V jednoduchosti těchto činů se pojí přijetí Slova a svátosti křtu s přijetím bratra jako by šlo o jediný skutek: přijetí Boha a přijetí bližního, přijetí druhého v Boží milosti, přijetí Boha ve službě bratřím. Slovo, svátosti a služba spolu vzájemně souvisejí, jak je patrné v těchto svědectvích prvotní církve. V tomto skutku můžeme vidět veškeré poslání Charity, dnes již obrovské Konfederace, která je za svoji činnost ve světě široce uznávána. Caritas je církevní instituce, která působí v mnoha částech světa a která potřebuje ještě více rozšířit do jednotlivých farností a komunit, aby se tak oživilo počínání prvotní církve. Kořen veškeré vaší služby spočívá právě v tomto prostém a poslušném přijímání Boha a bližního. Toto je kořen a je-li odťat, Charita zaniká. Toto přijímání se děje ve vás osobně, abyste pak šli do světa a sloužili jménem Krista, s nímž jste se setkali a kterého potkáváte v každém bratrovi a každé sestře, kterým se stáváte bližními. A právě tím se předchází redukci na pouhou humanitární organizaci.
Charita každé místní církve, i té nejmenší, je stejná. Neexistují velké a malé Charity, všechny jsou si rovny. Prosme Pána o milost chápat pravou dimenzi Charity; o milost, abychom neupadli do léčky a neuvěřili, že dobře organizovaný centralismus je cesta; o milost chápat, že Charita je vždy na periferii, v každé místní církvi a o milost věřit, že centrum Charity je pouhá pomůcka, služba a zkušenost společenství, ale nikoli hlavou všech ostatních. Kdo žije posláním Charity, není pouhý pracovník, ale Kristův svědek. Člověk, který hledá Krista a nechá se hledat Kristem; člověk, který miluje v duchu Kristově, v duchu nezištnosti a v duchu obdarování. Všechny naše strategie a plány budou prázdné, pokud v sobě nebudeme mít tuto lásku. Nikoli naši, ale Jeho lásku. Nebo lépe, naši lásku očištěnou a posílenou Jeho láskou. Tak bude možné sloužit všem a prostírat stůl pro všechny.
Také tento krásný obraz nám dnes nabízí Boží Slovo, totiž prostřený stůl. Bůh nám prostírá eucharistický stůl také nyní. Charita prostírá mnoho stolů pro hladové. V těchto měsících jste pořádali rozsáhlou kampaň nazvanou Lidská rodina, jídlo pro všechny. Tolik lidí i dnes čeká, že se dosyta nají. Planeta má pokrm pro všechny, ale zdá se, že chybí vůle se rozdělit se všemi. Prostírat stůl pro všechny a žádat, aby byl pro všechny jeden stůl. Konat vše, co lze, aby všichni měli co jíst, ale také upomínat mocné této země, že je Bůh jednoho dne povolá k soudu a ukáže, zda se Mu opravdu snažili dát najíst v každém člověku (srov. Mt 25, 35) a zda se přičiňovali o to, aby životní prostředí nebylo pustošeno a mohlo tento pokrm produkovat.

Když myslíme na eucharistický stůl, nemůžeme zapomenout na naše křesťanské bratry, kteří byli násilím připraveni o pokrm jak pro tělo, tak pro duši, byli vyhnáni ze svých domovů a jejich kostely byly nezřídka zničeny. Znovu opakuji: nezapomínejme na tyto lidi a na tyto netolerovatelné nespravedlnosti. Společně s mnoha dalšími charitativními institucemi církve vyjevuje Caritas moc křesťanské lásky a přání církve jít vstříc Ježíšovi v každém člověku, zejména, je-li chudý a trpící. Tato cesta je před námi a přeji vám, abyste s touto vyhlídkou mohli pracovat během těchto dnů. Svěřujeme je Panně Marii, která učinila zásadním kritériem svého života přijímání Boha i bližního. Zítra budeme slavit Pannu Marii Fatimskou, která se ukázala, aby oznámila vítězství nad zlem. S tak obrovskou podporou nemáme strach pokračovat ve svém poslání.
Ať se tak stane.

Posílám tato slova povzbuzení a výzvy našeho papeže Františka k naší službě a zároveň vám všem přeji a vyprošuji zasloužený odpočinek a občerstvení o dovolené.

P. Bohumír

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 905 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku