Pracovníci Charit se seznámili s novými pracovními metodami a postupy
Vzdělávací projekt Arcidiecézní charity Olomouc „Pokračujeme v kvalitě“ nabídl zaměstnancům sociálních služeb olomoucké arcidiecéze v roce 2014 nové odborné krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé vzdělávací kurzy. Cílem projektu byla podpora procesu začleňování osob sociálně vyloučených či jinak ohrožených sociální exkluzí, a to především prostřednictvím zvyšování odborné úrovně pracovníků sociálních služeb.
V oblasti zaměřené Na řešení orientovaný přístup účastníci ocenili zejména kurzy zabývající se problematikou pozitivních změn ve smyslu směrování k potřebnému cíli namísto soustředění se na daný problém. V terapii tak jde o práci s klientem se zaměřením na hledání řešení namísto podrobných analýz problémů a jejich příčin. Tato metoda vychází z reálného předpokladu, že člověk má kromě svého trápení rovněž vlastní jedinečné schopnosti a možnosti, a že je tudíž mnohem efektivnější v terapii zacílit na přítomné zdroje a budoucí eventuality než podrobně rozebírat jak minulá selhání, tak současná či budoucí potenciální omezení.
Jeden z běhů byl tak např. v rámci tohoto přístupu věnován kreativní metodě Kids´ Skills, zaměřené na řešení orientovaný přístup při práci s dětmi, rodiči a komunitou. Zjednodušeně řečeno - v této metodě se jedná právě o umění naučit se proměnit problémy na dovednosti. Z ohlasů a hodnocení účastníků kurzů: "Kids´skills mě baví. Člověk se učí celý život a je to mnohem příjemnější než zákazy, příkazy, připomínky, rizika. Děcka řvou a lítají po chodbách? Naučíme se chodit potichu nebo plížit. Došly peníze? Naučíme se předem si je rozpočítat. Nechce se mi psát mail Báře? Naučím se psát maily tak, aby mě to bavilo."
Obdobně i běh, věnovaný tolik potřebné a mnohdy ještě stále opomíjené tematice Doprovázení umírajících, doznal kladné odezvy: „Moc děkuji za opravdu skvělý seminář, který mě obohatil a pomohl mi uvědomit si, jak je potřebné se danou problematikou zabývat, zejména děkuji za užitečné praktické rady, jak ke klientům přistupovat,“ uvedla jedna z účastnic.
Kurz Ekonomické souvislosti poskytování sociální služby přinesl nejen základní vhled do ekonomického světa pojmů a myšlení, ale především osvětlil ekonomický pohled na službu. „Kurz mi pomohl k poznání, v čem dělám chybu a k nastavení plánu, jak na tom zapracovat. Dostala jsem konkrétní tipy pro řešení a zlepšení situace v týmu,“ sdělila frekventantka kurzu.
V rámci vzdělávání pracovníků v oblasti podpory kvality sociálních služeb bylov kurzu Poradci kvality proškoleno 14 nových poradců kvality v sociálních službách, kteří se zapojí do systému metodické a odborné podpory sociálních služeb Arcidiecézní charity Olomouc. Druhý běh byl zaměřen na již stávající poradce kvality za účelem zvyšování jejich způsobilosti a odborných kompetencí.
Dle hodnocení účastníků byly poznatky kurzů orientovaných na řešení praktické a rovněž využitelné pro práci s širokou řadou klientů, protože jde především o to, co může udělat sám klient, aby se naučil pozitivně přemýšlet, moudře odpovídat na životní výzvy, sám zatoužil po změně - a především věřil, že je to v jeho možnostech.
V rámci celého projektu bylo vydáno celkem 630 osvědčení při počtu 315 podpořených osob v 19 vzdělávacích programech v počtu 28 běhů. Projekt se uskutečnil v období od 1. října 2013 až 30. června 2015.
Tisková zpráva 14. 9. 2015
Projektové oddělení ACHO
eva.stefkova@acho.charita.cz