Charitní pracovníci z Ukrajiny přijeli do ACHO pro inspiraci

Pracovníci kolomyjské charity poznávali, jak se pomáhá pod hlavičkou ACHO. Foto: Archiv Caritas Kolomyja

Zlepšení péče o postižené děti a mladé, hledání možností sociálního podnikání nebo spojení sil ukrajinských Charit. To jsou cesty, které povedou ke zlepšení neutěšené situace na Ukrajině. Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) tento týden předávala své zkušenosti partnerům z ukrajinské Caritas Kolomyja.

Ukrajinští charitní pracovníci se od pondělí 15. února do pátku 19. února seznamovali přímo v terénu, jak funguje ACHO a další Charity. Své zkušenosti pak využijí na Ukrajině. „Naše partnery z Kolomyjy jsme seznámili s fungováním diecézních a farních Charit a s koordinací jejich činností. Také jsme je zasvětili do základů ekonomiky a účetnictví. Důležité bylo i přiblížit jim naše projekty v oblasti sociálního podnikání nebo práce s postiženými dětmi,“ uvedl P. Rostislav Strojvus, koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině.

Šicí stroj pro chráněnou dílnu v Kolomyje

Ukrajinské návštěvníky zaujalo například to, jak Charity pomáhají mentálně a fyzicky postiženým lidem. „Nadchla mě chráněná dílna při Charitě Moravská Třebová. Tamními klienty jsou mladí lidé s mentálním a duševním postižením. Věcičky, které tam vyrobí, potom prodávají v Andělském obchodě. Takový způsob práce s postiženými na Ukrajině bohužel neznáme. Malé postižené děti jsou u nás zavřené doma, rodina se sice o ně stará, ale jsou vyloučeni ze společnosti. Když dospějí, je hůř, “ popsala Oksana Melnyk, která v Kolomyje pracuje s postiženou mládeží.  

Takto vypadá chráněná dílna Charity Moravská Třebová. Foto: Archiv Caritas Kolomyja

Až mentálně či fyzicky postižené dítě vyroste, těžko hledá útočiště. Na Ukrajině totiž chybí denní stacionáře nebo důstojná centra, kde by postižení mohli pobývat. Podle P. Strojvuse tak mnozí končí v pouhých 35 letech na oddělení geriatrie v centrech, která připomínají nemocnice.

V budoucnu by tak měly chráněné dílny vzniknout i na Ukrajině. Jedna taková má pomáhat v Kolomyje. Charita Moravská Třebová už tam přislíbila poslat šicí stroj.

Další kapitolou, kterou ukrajinští partneři otevřeli, bylo sociální podnikání. Nyní je třeba najít směr, jakým se vydat „Pozorovali jsme, jak české Charity fungují, a potom doma na Ukrajině zrealizujeme to, co půjde v našich podmínkách,“ řekl ředitel Charity Kolomyja Serhij Tryfjak.

Na farmě si vyrobí svou vlastní elektřinu

Svým životem už léta žije například česko-ukrajinský projekt Farma. Ta je startovní čárou pro potřebné. Od roku 2011 tam našlo dočasnou práci dvacet lidí z Kolomyjy, nyní tam mají příležitost další brigádníci. Chovají na farmě domácí zvířata, dále se starají o rybník, ze kterého by farma v budoucnu měla mít zisk. Utržené peníze z rybolovu pak pomohou potřebným. „Nyní chceme rozšířit tuto farmu o skleníky na okurky a rajčata. Dále tam přibydou fotovoltaické panely, díky kterým bude mít farma energii zdarma,“ pokračoval Strojvus.

Ukrajinská výprava zamířila také na Slovensko. Tam jí přislíbila pomoc Slovenská katolická charita. „Přislíbili podporu dětí z mateřské školy v Kolomyje a podporu farmy. Také nám budou pomáhat při letních táborech, které v Kolomyje navštěvují děti z chudých rodin či dětských domovů,“ přiblížil Strojvus.

Kolomyjské výpravě přislíbila pomoc i Slovenská katolická charita. Foto: Archiv Caritas Kolomyja

V současné době se Ukrajině na lepší časy neblýská. V její západní části přebývají uprchlíci z východu země, kde se bojuje, také se vrací domů váleční veteráni. Přitom dosud chybí projekty a také možnosti, jak těmto lidem pomoct, jak s nimi pracovat. „Zdrojem příjmů Charit tak bývají nejrůznější sbírky, z jejichž výtěžku pak přispívají potřebným na ubytování. Dále se snaží pro ně pořídit základní humanitární pomoc, jako je jídlo a oblečení,“ sdělil P. Strojvus.

Podle něj je aktuálně největším problémem to, že Charity ani jiné dobročinné aktivity nemají podporu měst, krajů, vlády.  Spoléhají se pouze na sbírky a své sponzory. Těch však v současnosti ubývá kvůli sílící inflaci.

ACHO spolupracuje s Caritas Kolomyja dlouhých deset let. „Děkujeme za pomoc s projekty, dále za podporu lidí zasažených revolucí a jinými mimořádnými událostmi, jako jsou povodně, migrace uprchlíků z východu Ukrajiny a podobně,“ uzavřel ředitel kolomyjské charity Tryfjak.

Karolína Opatřilová, ACHO

Foto: Archiv Caritas Kolomyja

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 905 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku