Povodně, zemětřesení… Pomoc při mimořádných událostech

Povodně, zemětřesení… Pomoc při mimořádných událostech

Charita své poslání uskutečňuje nejen prostřednictvím bohaté sítě sociálních a zdravotnických služeb, ale rovněž prostřednictvím materiální, humanitární a rozvojové činnosti u nás i v zahraničí. Je připravena pomoci v případě živelných pohrom, katastrof, havárií i válečných konfliktů, při nichž lidé často bojují o holé životy. OSN uvádí, že v posledních dvaceti letech připravily přírodní katastrofy o život na 600 000 lidí. O poskytování pomoci při mimořádných událostech s vedoucím humanitárního oddělení ACHO Martinem Zamazalem...

Radujte se s radujícími, plačte s plačícími. (Ř 12:15)

V Jakubově epištole čteme, že víra bez skutků je mrtvá. Jednou z hlavních oblastí činnosti církve, spolu s udělováním svátostí a zvěstováním slova, je uplatňování lásky skutky potřebným všeho druhu. Prostřednictvím uzavřených dohod o pomoci na vyžádání s jednotlivými krajskými hasičskými záchrannými sbory se Charita stala složkou celostátního Integrovaného záchranného systému.

Martin Zamazal, vedoucí humanitárního oddělení Arcidiecézní charity Olomouc a národní koordinátor pro mimořádné události Charity ČR, se věnuje humanitární a sociální práci od roku 1997. V minulosti pracoval pro Středisko sociální prevence v Olomouci, Diecézní charitu Brno, Charitu Česká republika a Hilfswerk Austria, účastnil se humanitárních misí v Kosovu, na Severním Kavkaze a po zemětřesení v roce 2010 na Haiti.

Co je to humanitární pomoc a v čem spočívá?
Humanitární pomoc je zaměřena na záchranu životů a zachování lidské důstojnosti, v praxi to znamená zajištění základních životních potřeb pro zasažené přírodní katastrofou nebo válečným konfliktem – jídla, pití, zdravotní péče, přístřeší a také hygienických podmínek v místě dočasného útočiště. 

V roce 2010 jste pomáhal po zemětřesení na Haiti. Co bylo vaším úkolem?
V prvních týdnech jsem měl na starosti příjem celosvětové charitní pomoci Caritas Haiti spolu s místním haitským logistikem. Přijímali jsme pomoc od mexické vlády, která vyslala vojenské lodě naložené potravinami, hygienou a zdravotnickým materiálem, na letišti jsme vykládali letadla z Peru a Venezuely, organizovali transport pomoci pozemní cestou z Dominikánské republiky. Naším úkolem bylo také zajistit dopravu k potřebným lidem – k tomu jsme využívali místní Charity, farnosti a neziskové organizace. Zároveň jsem byl vedoucím mise Charity Česká republika na Haiti a zajišťoval jsem poskytování české pomoci přeživším lidem po zemětřesení. Vedle přímé pomoci a pomoci s přístřeším jsme se soustředili na zajištění vzdělávání pro děti školou povinné a na programy spojené s obnovou živobytí. 

Jste národní koordinátor pro mimořádné události Charity ČR. Co taková pozice obnáší?
Národní koordinace přichází do úvahy ve chvíli, kdy mimořádná událost buď zasahuje dvě a více diecézí, nebo je tak závažného a velkého rozsahu, že je na její zvládání nutná spolupráce více subjektů na národní úrovni. V takovém případě národní koordinátor zajišťuje a koordinuje charitní odpověď – materiální pomoc, finanční podporu, nasazení lidských zdrojů, komunikuje se státní správou, resp. centrálními úřady a také se zahraničním. Cílem národní koordinace je zajistit účinnou a profesionální pomoc při zachování působnosti místních Charit a zabezpečit rovnoměrné rozložení poskytované pomoci včetně jejího nepřekrývání.

Jestliže dojde k mimořádné události většího rozsahu, co přesně je úkolem Charity?
Okamžitě se aktivuje mechanismus řízení a koordinace při mimořádných událostech – „oživí se" připravená vnitřní struktura Charity pro tyto události. Na základě vyhodnocení situace nasadíme svoje kapacity k zajištění potřeb zasažených obyvatel. Vše proběhne v koordinaci s řídícími orgány Integrovaného záchranného systému. Současně podle potřeby vyhlašujeme finanční a materiální sbírku, aby se do pomoci mohla zapojit široká veřejnost. Evidujeme také dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit.

Co je nutné zařídit v první řadě?
Nejrychleji je potřeba získat spolehlivé a přesné informace, na základě kterých jsme schopni účinně a profesionálně poskytnout pomoc potřebným lidem. Místní koordinátoři vyjedou přímo do zasažených oblastí, kde se spojí s velitelem zásahu či starostou, nabídnou naši pomoc, a poté již pružně reagují na aktuální potřeby – většinou se jedná o zajištění evakuačních center pro osoby, které přišly o domov, dále dodávku vody, potravin a hygienických potřeb, zkrátka toho, o co lidé přišli, a co akutně potřebují.

Jak následně pomoc probíhá, na co se zaměřujete?
Charita poskytuje sociální a zdravotnické služby s téměř celorepublikovým pokrytím. V akutní fázi katastrofy se díky naší síti středisek snažíme pomoci všem, kdo naši pomoc potřebují. V následné fázi obnovy pak zkoumáme potřebnost prostřednictvím sociálních šetření. Zaměřujeme se především na seniory, osamělé lidi, na neúplné či naopak mnohočetné rodiny. Vedle materiální pomoci jsme organizací, která se snaží „být s lidmi" a prostřednictvím psychosociální podpory jim pomáhat překonat těžké životní chvíle.

Jak vnímáte Charitu v kontextu dnešní doby a jaký je její úkol do budoucna?
Charita má bez ohledu na dobu naplňovat své poslání milosrdné lásky k bližnímu ve jménu Ježíše Krista. Zvláště v dnešní době individualismu, materialismu a relativismu, má Charita být kvasem, který bude právě skrze skutky milosrdenství proměňovat svět ve společenství těch, kteří nežijí jen sami pro sebe, ale myslí na druhé a navzájem si pomáhají. 

Kdyby některý bratr nebo sestra byli bez šatů a neměli jídlo ani na den, a někdo z vás by jim řekl: „Buďte s Bohem – ať vám není zima a nemáte hlad“, ale nedali byste jim, co potřebují pro své tělo, co by to bylo platné? Stejně tak i víra, není-li spojena se skutky, je sama o sobě mrtvá. (Jk 2,15-17)

Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc

Povodně v Čechách 2009

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 905 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku