Charita představila médiím projekt zahraniční pomoci uprchlíkům
Dvoudenní press trip ČBK a Charity ČR byl ukončen 26. 11. 2015 v Olomouci v kavárně Öde, kde charitní pracovníci sdíleli své zkušenosti s pomocí migrantům. Zastřešujícím tématem bylo představení aktuálních projektů České katolické církve a Charity ČR v oblastech financování a využití restituovaného majetku, současných projektů zahraniční i domácí pomoci migrantům a inovativních sociálních projektů.
Za Charitu Olomouc se podělili se svými zkušenostmi z výjezdů dobrovolníci z řad studentů olomoucké univerzity spolu se zástupcem Charity Olomouc Petrem Mackem, který byl vedoucím několika výjezdů do postižených oblastí na Balkáně. Ve spojitosti s prezentací fotografií z místa hovořili o pomoci a účasti neziskových organizací na hraničních přechodech v Srbsku, Chorvatsku a Slovinsku. Pomoc uprchlíkům ze strany Charity probíhá především ve výdeji jídla a ošacení, v zajišťování hygieny a rovněž v úklidu prostor a volných prostranství po přesunu migrantů po trase.
Vedoucí humanitárního oddělení ACHO Martin Zamazal sdílel své zkušenosti z monitorovací cesty DCHB a ACHO na Balkáně, na jejímž základě byla dojednána s místními národními Charitami pomoc české Charity. V současné době vypomáhá Charita ve Slovinsku v místech Šentilj a Dobova, kam pod vedením pracovníků Charit z olomoucké a brněnské diecéze vyjíždí průběžně jednotlivé týmy dobrovolníků. Zmínil také rozdílnost v zajištění způsobu pomoci na trase běženců na územích jednotlivých států (Srbsko a Slovinsko), či odlišnosti v samotném zabezpečení hraničních přechodů při vstupu a výstupu v rámci jedné země (Srbsko).
Novináře zajímal názor dobrovolníků na reakce médií na uprchlickou vlnu v českých sdělovacích prostředcích. Přístup českých médií byl účastníky výjezdu vyhodnocený jako zbytečně předpojatý, a to především vzhledem ke skutečnosti, že Česko se s uprchlickou vlnou - na rozdíl od sousedních států - dosud přímo nesetkalo. Otázka, zda se i sami uprchlíci v tranzitních místech podílí na poskytování pomoci spolu s pomáhajícími organizacemi, byla zodpovězena kladně: zkušenosti dobrovolníků ukázaly, že někteří migranti se ochotně zapojovali při úklidu potřebných prostor a také působili jako tlumočníci z angličtiny do arabského jazyka.
Součástí pomoci Arcidiecézní charity Olomouc je rovněž materiální sbírka, která byla vyhlášena 30. 11. 2015 na území olomoucké arcidiecéze, a platí až do odvolání.
27. 11. 2015
eva.stefkova@acho.charita.cz
Slovinská Charita požádala o pomoc. Arcidiecézní charita Olomouc vyhlašuje materiální sbírku
Charity v olomoucké arcidiecézi pomáhají uprchlíkům na Balkáně