ACHO se připravuje na poskytování služeb v rámci Státního integračního programu
Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) uspořádala v pondělí 7. 3. pro pracovníky Charit jednodenní školení na téma Státní integrační program (SIP). Na základě uzavřené smlouvy s Ministerstvem vnitra ČR se Charita ČR stala od 1. ledna generálním poskytovatelem integračních služeb pro rok 2016. Úkolem Charity je prostřednictvím charitní sítě a ve spolupráci s ostatními subjekty koordinovat a zajistit integrační služby osobám, kterým byla udělena mezinárodní ochrana.
Do cizinecké problematiky uvedla účastníky školení migrační koordinátorka Charity ČR Klára Boumová. Posluchači byli seznámeni se základními fakty migrace a integrace cizinců jak v celosvětovém měřítku, tak co se týče současné situace v České republice. Státní integrační program včetně jeho realizace v praxi představila lektorka Veronika Imrichová, vedoucí odborné sociální poradny a služeb pro cizince z Diecézní charity Brno. Prostřednictvím Charity tak bude poskytována podpora osobám s udělenou mezinárodní ochranou, jíž je azyl nebo tzv. doplňková ochrana. Státní integrační program je pro rok 2016 nastaven na podporu až 2 000 oprávněných osob.
Pozornost byla v rámci prezentace věnována rovněž aktuální uprchlické situaci. V porovnání s předchozími léty, kdy počty uprchlíků v podzimních měsících z důvodu nadcházející zimy vždy klesly, nebyl v loňském roce zaznamenán úbytek. „Problémem je válka v Sýrii, která vyhnala milióny lidí ze svých domovů. V současné době, ve vzájemném poměru migrujících mužů a žen, tvoří nadpoloviční většinu dokonce ženy a děti, a to i přes náročnou cestu přes moře, která je spojená s četnými riziky,“ vysvětlila migrační koordinátorka Klára Boumová.
U nás žije 469 197 evidovaných cizinců, což tvoří přibližně 3,8 procent populace. „Pokud se podíváme na počty cizinců podle státního občanství, nejvíce jich do České republiky přichází z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Ruska, Německa a Polska,“ upřesnila Klára Boumová. V roce 2015 bylo v ČR evidováno 1525 žádostí o azyl, přičemž mimořádná ochrana byla poskytnuta 470 osobám. Jednalo se o cizince pocházející z Ukrajiny, Sýrie a Kuby.
Školení se zúčastnilo celkem 38 charitních pracovníků z olomoucké arcidiecéze a Diecéze ostravsko-opavské. Účastníci získali aktuální informace ohledně statistik reálného počtu migrujících cizinců, uvítali nejrůznější postřehy z praxe včetně praktických rad a doporučení při jednání s osobami z odlišných kultur. Do budoucna tak mohou zvažovat vlastní možnosti zapojení do programu. „ACHO koordinuje integrační služby oprávněným osobám na území Arcidiecéze olomoucké, a to především v oblasti zjišťování nabídek ubytovacích možností včetně pracovních příležitostí a komunikace se zainteresovanými subjekty,“ uvedl za diecézi vedoucí humanitárního oddělení Martin Zamazal.
Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc
http://migrace.charita.cz/CR/charita-cr-se-stala-generalnim-poskytovatelem-integracnich-sluzeb-pro-uprchliky/
Školení Státní integrační program v Arcidiecézní charitě Olomouc